Звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти у 2020-2021 н.р. Наказ № 273 від 03.03.2021
Пам’ятки — поради учням
щодо складання державної підсумкової атестації
До складання
- Підготуйте своє робоче місце вдома: приберіть з робочого столу все зайве, зручно розмістіть потрібні програми, навчальні посібники, зошити, папір, ручки, олівці тощо.
- Складіть план підготовки до державної підсумкової атестації на кожний день, чітко визначте обсяг матеріалу, який ви вивчатимете (розділ, тема тощо).
- Під час підготовки до ДПА з будь-якого навчального предмета структуруйте матеріал за допомогою планів, схем. Робіть це у письмовому вигляді. Адже досить часто буває так: вам здається, що ви все знаєте, пам’ятаєте, а коли починаєте відповідати — ваша відповідь виходить уривчастою, фрагментарною.
- Перегляньте спочатку весь матеріал і раціонально сплануйте його вивчення: наприклад, якщо потрібно вивчити 100 питань за чотири дні, то у перші два дні вивчіть 70% усього обсягу, третього дня — решту питань, четвертого — повторіть вивчене. При цьому складні питання чергуйте з простішими.
- Розпочніть заняття з найважчого матеріалу, який знаєте найгірше. Якщо не можете щось згадати, запишіть на аркуші запитання, які ви можете поставити учителю під час консультації.
- Намагайтеся зрозуміти матеріал, що вивчаєте, а не механічно його запам’ятовувати.
- Не вивчайте новий матеріал безпосередньо перед ДПА, робіть це заздалегідь.
- Пам’ятайте, що інформація, одержана на консультації перед державною підсумковою атестацією, буде корисною для вас.
- Не забудьте під час консультації поставити педагогу ті запитання, які вас найбільше хвилюють.
- Робіть шпаргалки за бажанням, це сприяє закріпленню знань, однак пам’ятайте, що користуватися ними під час державної підсумкової атестації не можна.
- Проговоріть батькам плани своїх відповідей на запитання.
- Повторіть плани відповідей на запитання напередодні державної підсумкової атестації, акцентуйте увагу на найважчих.
- Ляжте раніше спати напередодні державної підсумкової атестації, а ранок у жодному разі не розпочинайте «зубрінням».
- Чергуйте заняття і відпочинок під час усього періоду підготовки до державної підсумкової атестації.
- Не думайте про те, що не впораєтесь із завданнями, навпаки подумки уявляйте собі картину успіху.
- Прийдіть на державну підсумкову атестацію завчасно.
Під час складання
письмової державної підсумкової атестації:
- Не сподівайтеся на допомогу екзаменатора, якщо вам не зрозумілий текст завдання. Екзаменатор має право давати пояснення, якщо текст завдання погано надрукований.
- Почніть розв’язувати найлегше, на вашу думку, завдання. Заплутана умова ще не говорить про складність завдання. Зберіться з думками та починайте працювати. У нас все вийде!
- Не зациклюйтеся на тому завданні, яке не можете розв’язати, спробуйте розв’язати інше. Можливо, успіх розв’язання легшого завдання додасть вам упевненості, і ви зможете впоратися зі складнішим.
- Будьте уважними, запам’ятайте вказівки учителя щодо підписання роботи, заповнення певних бланків (якщо це необхідно) та виконання завдань.
- Сконцентруйтеся після організаційних моментів — для вас тепер є лише текст завдань і час для їх виконання.
- Прочитайте завдання двічі і обов’язково до кінця, зрозумійте, що від вас вимагається.
- Не поспішайте, оскільки можете неправильно зрозуміти умови завдань.
- Думайте лише про виконання того завдання, яке виконуєте, а не всіх відразу.
- Перевірте виконане завдання.
- Прислухайтеся до своєї інтуїції.
- Після складання зателефонуйте батькам. Пам’ятайте, що вони хвилюються.
Пам’ятки — поради батькам
До складання ДПА
- Ознайомтеся з порядком проведення ДПА учнів.
- З’ясуйте бажання дітей щодо вибору навчального предмета, з якого вони складатимуть ДПА. Переконайтеся, що вибір вашої дитини правильний.
- Почніть готувати свою дитину до ДПА завчасно, однак не будьте нав’язливими.
- Поділіться з дитиною своїм досвідом складання іспитів.
- Будьте готові, не лише вислухати плани відповідей дитини на запитання ДПА, а й щось підказати їй.
- Стежте за тим, щоб ваша дитина чергувала заняття та відпочинок (наприклад 40 хв. Навчається, 10 хв. – відпочиває).
- Не забудьте, що дитині напередодні ДПА необхідно відпочити: ввечері після закінчення заняття прогулятися несвіжому повітрі, прийняти душ, раніше лягти спати.
- Підтримайте дитину. Це додасть впевненості у своїх силах.
Під час складання ДПА
- Будьте впевнені у знаннях своєї дитини.
- Не хвилюйтеся, тому що зайве хвилювання заважатиме не лише вам, а й дитині, адже вона відчуватиме ваш неспокій.
- Не відволікайте дитину телефонними дзвінками, вона сама вам зателефонує!
Після складання ДПА
- Підтримайте дитину незалежно від результатів ДПА.
- Порадьте, як раціонально розподілити час, готуючись до ДПА з інших навчальних предметів.
Поради практичного психолога учням
щодо підготовки та складання державної підсумкової атестації
- Заздалегідь поставте перед собою мету, яка вам під силу. Пам’ятайте, що ніхто не може завжди бути досконалим.
- Не бійтеся помилок. Не помиляється той, хто нічого не робить. Ті люди, які налаштовані на успіх, досягають у житті значно більшого, ніж ті, які намагаються уникати невдач.
- Завчасно ознайомтеся з процедурою проходження державної підсумкової атестації, а також з правилами заповнення бланків та проштампованих аркушів.
- Потренуйтеся розв’язувати завдання у формі, яка буде використана під час атестації; спробуйте вдома розрахувати час на виконання одного такого завдання.
- Під час підготовки до державної підсумкової атестації чергуйте розумову діяльність із руховою. Пам’ятайте: увага і концентрація слабшають, якщо довго займатися одноманітною роботою.
- Відпочивайте через кожні 40-50 хвилин занять (оптимально робити 10-хвилинні перерви).
- Для активної роботи мозку потрібно багато рідини, тому більше пийте простої або мінеральної води, зеленого чаю.
- Дотримуйтеся режиму сну і відпочинку. При посилених розумових навантаженнях варто збільшити час сну на годину. Напередодні державної підсумкової атестації ляжте раніше спати.
- Перед тим, як розпочати виконувати атестаційну роботу, зосередьтеся, розслабтеся і заспокойтеся. Пам’ятайте, що розслаблена зосередженість набагато ефективніша, ніж напружена увага.
Дати, в які буде проходити ДПА, визначаються членами педагогічної ради. Наказ за підписом директора, затверджує дати проведення кожного іспиту, які доведуть до відома учнів. Дев’ятикласникам потрібно здавати три іспити:
українська мова; математика;
предмет за вибором у вигляді української літератури, зарубіжної літератури, іноземної мови, історії України та всесвітньої історії, права, географії, біології, хімії, фізики або інформатики, а також мов національних меншин.
Оцінки по ДПА виставляються в журнал після річної позначки. Підсумки атестації повинні бути проставлені в додаток до свідоцтва про базову загальну середню освіту. Вони безпосередньо впливають на середній атестаційний бал.
Хто звільняється від ДПА?
Деякі категорії учнів можуть отримати звільнення від ДПА. До числа таких школярів входять:
діти, які проходять навчання і лікування на базі шкіл-інтернатів або освітніх закладів санаторного типу, реабілітаційних центрів, класів інклюзивного типу, є глухими, сліпими, або слабочуючими слабозорими, мають порушення функції опорно-рухової системи, тяжкі мовленні порушення або затримку в психічному розвитку;
учні, які перебувають у соціальній відпустці. Це правило діє для дівчаток, які народили дитину. Для підтвердження свого статусу матері їм потрібно надати довідку з жіночої консультації і, якщо учениця є повнолітньою, заяву;
спортсмени, які беруть участь у міжнародних змаганнях або повинні поїхати на збори, а також учасники виставок або конкурсів, які проходять на міжнародному рівні;
учні, в районі проживання яких трапилося стихійне лихо або оголошено надзвичайний стан;
учні, які стали учасниками олімпіад або наукових конкурсів, що проходять на міжнародному рівні. Вони отримують звільнення від предмета, на якому посіли призові місця;
учні, які вийшли на третій етап МАН з якого-небудь предмета. Вони звільняються від ДПА з цієї дисципліни;
школярі, які мають міжнародну сертифікацію з іноземної мови на рівні В1 (для середніх шкіл без спеціалізації з мови) і В2 (для шкіл, в яких вивчаються мови на підвищеному рівні).
Зміст іспитів та вимоги до білетів
Вам належить підготовка до трьох ДПА, включаючи українську мову і математику .
Вимоги, які висуваються до структури, змісту і правил проведення атестаційних робіт, варто обговорити детальніше.
ДПА з української мови
Підсумкова атестація з української мови належить до числа обов’язкових. Вона проводиться у формі письмового диктанту, в рамках якого оцінюється орфографічна і пунктуационная грамотність учнів, уміння правильно писати слова, вживати правила орфографії і пунктуації, а також оформляти роботу відповідно до вимог. Тезісні характеристики ДПА:
атестація проходить протягом 60 хвилин;
обсяг диктанту повинен становити від 160 до 170 слів;
на початку іспиту вчитель повинен зачитати весь текст, дати пояснення щодо його змісту, лексичного значення слів і особливостей правопису;
кожне речення тесту читається наступним чином: учитель читає все речення цілком, потім повторять по частинах (в цей час учні пишуть), а потім ще раз повторює пропозицію;
в процесі диктування потрібно вказувати місце, в якому починається новий абзац;
в кінці вчитель ще раз читає весь текст, щоб учні змогли зробити перевірку роботи і виправити можливі помилки.
Оцінка диктанту проводиться згідно з такими критеріями:
помилки в орфографії і пунктуації оцінюються однаково;
помилки, допущені в одному і тому ж слові, вважаються за одну, але однотипні помилки, допущені в різних словах, вважаються різними;
при підрахунку помилок потрібно ділити їх на грубі і негрубі (виключення, заміна розділового знака, вживання не і ні і т. д.);
помилки на правила, які учні ще не проходили в 9-му класі, повинні бути виправлені, але не враховуються при підрахунку;
робота, в якій допущено більше п’яти виправлень, оцінюється на 1 бал менше;
бали потрібно розподіляти за таким принципом: 15-16 помилок і більше – 1 бал, 13-14 – 2 бали, 11-12 – 3 бали, 9-10 – 4 бали, 7-8 – 5 балів, 5-6 – 6 балів, 4 – 7 балів, 3 – 8 балів, 1 груба і одна негруба – 9 балів, 1 – 10 балів, 1 негруба – 11 балів, 0 – 12 балів.
ДПА з математики
Математичний іспит пишеться протягом 135 хвилин, якщо він призначений для учнів середніх шкіл без спеціалізації за математики, і 180 хвилин, якщо випробування проводиться для спецклассов. Співвідношення кількості завдань з курсів алгебри і геометрії – 2:1. Квитки розробляються так, щоб охопити програму з 5 по 9 класи. Роботу можна розділити на три частини:
перша – від 10 до 12 завдань, сформульованих у тестовій формі так, щоб учень вибрав одну правильну відповідь із 4-5 варіантів;
друга – від 4 до 6 завдань у вигляді відкритих тестів, на які потрібно дати коротку відповідь;
третя – 3-4 завдання відкритої форми, у яких учневі треба буде дати розгорнуту відповідь (вирішити завдання і пояснити логіку і порядок вирішення). Ці завдання оцінюються на максимум балів тільки в тому випадку, якщо учень зумів обгрунтувати кожне проведене дію.
Учням, які навчаються у спеціалізованих математичних класах, можуть видати квитки з додатковою частиною. Міносвіти пропонує включити в неї 3 завдання за програмою поглибленого вивчення математичних дисциплін.
ДПА з іноземної мови
Атестаційна робота з іноземної мови проводиться в письмовій формі і перевіряє словниковий запас школярів, а також ступінь оволодіння мовою. Для учнів звичайних шкіл завдання повинні відповідати рівню А2+, а для дев’ятикласників, представляють спеціалізовані школи – В1. Квиток ДПА з іноземної мови складається з трьох частин:
читання – учням пропонуються тексти публіцистичного характеру, особиста або офіційний лист, оголошення, реклама, розклад, меню, рецепт або телепрограма. Після читання тексту потрібно буде виконати завдання по ньому – це може бути тест з вибором вірної відповіді, добір логічних пар, запитання з короткими відповіді, завдання на встановлення порядку слів, знаходження аргументів та встановлення зв’язків між інформаційними блоками;
використання мовних навичок – у цій частині школяра чекають тести, що передбачають коротку відповідь. Вони виявляють ступінь оволодіння лексикою, граматикою і семантикою. Завдання повинні бути складені з текстів різного обсягу і складності, а їх контекст – торкатися побутових ситуацій. Це може бути завдання, якому потрібно вставити пропущене слово або вибрати варіант відповіді;
лист – тут учням треба показати, наскільки добре вони оволоділи навичками письмової комунікації. Школярі будуть писати текст, спираючись на підказки у вигляді оголошень, листів, повідомлень, реклами, картинок, фотографій, таблиць або схем.
Англійська мова – найпопулярніший предмет за вибором серед всіх ДПА.